środa, 5 września 2012

centrum mocy - Mysia Wieża

Mysia Wieża w Kruszwicy - jej nazwę jedni tłumaczą legendą (opowiem Wam ją troszkę później), inni uważają, że nazwa pochodzi od rodu Myszków, którzy panowali tu nad ludem goplańskim, kolejna wersja głosi, że nazwę tę przynieśli ze sobą Krzyżacy - widzieli oni w tej wieży zwierciadlane odbicie Mysiej Wieży w Bingen na wyspie Renu. Jak jest naprawdę? Któż to wie? Jakieś pomysły? 
Górująca nad miastem 32-metrowa ceglana wieża to pozostałość zamku zbudowanego przez Kazimierza Wielkiego w 1343 roku. W 1657 roku Szwedzi zniszczyli zamek - wysadzili go w powietrze, pozostała po nim jedynie ośmioboczna wieża zwana "Mysią Wieżą". Na szczyt Wieży dochodzi się 109 schodami. Według legendy pod wieżą znajdują się wielkie piwnice,połączone są one podziemnym gankiem z kościołem parafialnym.
Mysia Wieża w kawałkach:)

A kto tu ucieka? Czyżby gonił Go duch na wieży?:)
Widok na Gopło z góry wieży :

i z dołu:

A może zobaczymy ekspozycję archeologiczną?(właściwie tylko drogę do niej, gdyż kiedy ja tam byłam to możliwość zwiedzania była nie możliwa):

Teraz parę słów o tym dlaczego tytuł posta jest nazwany - centrum mocy. Będąc w Kruszwicy, koniecznie trzeba wejść po schodkach na Mysią Wieżę. Powód? energetyczna moc tego miejsca stwierdzona przez radiestetów. Przypuszczają oni, że w Kruszwicy znajduje się czakram,który odznacza się szczególnie korzystnym oddziaływaniem na organizmy żywe, w tym ludzi.(według filozofii hinduskiej czakram to gruczoł ziemi - kamień promieniujący pozytywną energią)Czy w Kruszwicy rzeczywiście jest ten cudowny kamień? Nie wiadomo, ale wiele osób twierdzi, że w pobliżu Mysiej Wieży ustępowały im uporczywe bóle głowy i inne drobne dolegliwości. Więc kto wie?kto wie?
A teraz obiecana legenda o Popielu:)

Mam wrażenie, że sporo legend krąży o Mysiej Wieży:) Jeśli macie chwilkę czasu i ochotę to gorąco zapraszam na zwiedzenie tego miejsca. Powiem Wam jeszcze, że wchodząc na górę można pooglądać ciekawą wystawę już w środku, ale co tam jest to już nie powiem, aby Wam smaka narobić:)2 komentarze:

  1. Legenda o Popielu była moją ulubioną w szkolnych latach i w sumie ona spowodowała, że zainteresowałam się historią "bardziej" niż standardy nauczania tego wymagały :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawy i fajny artykuł poruszający kwestie czakramów i opisujący interesujące miejsce.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcenie chwili na umieszczenie komentarza :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...