sobota, 10 listopada 2012

Skamieniałe Miasto

Przy granicy Ciężkowic, niewielkiego miasteczka nad rzeką Białą Tarnowską, znajduje się unikalny rezerwat geologiczny - Skamieniałe Miasto.Wyrzeźbione przez naturę w piaskowcu i zlepieńcu ciężkowickim skałki tworzą miejscami prawdziwe labirynty z wąskimi przejściami, stopniami, wąwozami, wodospadami. Za zabytek przyrody uznano je już w 1931 r., natomiast w 1974 r. utworzono tu rezerwat krajobrazowy.

Spacerując po rezerwacie można spotkać skałki:) Ze skałami o bardzo czarujących nazwach, takich jak: Czarownica, Warownia, Piekiełko, Grupa Borsuka, Lisi Wąwóz związane są liczne legendy.
Opowiem tylko jedną: zasłyszaną w czasie spaceru.Ponoć skała Ratusz była siedzibą magistratu a rajcowie zamiast troszczyć się o losy grodu i jego mieszkańców wybrali huczne swawole, pijaństwo i rozwiązłość. Za karę Ratusz skamieniał, pochłaniając rajców, którzy umierali z pragnienia. Ponoć ożyją dopiero wtedy, gdy przepływająca w pobliżu rzeka zaleje skalną szczelinę na szczycie.Widok na Ratusz:
Ratusz bliżej:
Czarownica:
Orzeł:
Warownia Dolna:
Warownia Górna:
Grunwald:
W 1910 r., na tej skale Ignacy Jan Paderewski ufundował tablicę pamiątkową dla uczczenia 500. rocznicy bitwy pod Grunwaldem:
Obok skały miecze:
Po obejrzeniu skał przyszedł czas na spacer, a że pogoda dopisała więc pokaże Wam parę fotek:


I jeszcze jedno spojrzenie i już wyjeżdżamy:)
A tymczasem słońce idzie spać:)
Miłego weekendu wszystkim życzę:)

Fotografował: Lebi :)

4 komentarze:

 1. Nie słyszałam o tym miejscu... dzięki :) Jak będę kiedyś w okolicy, na pewno się wybiorę. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przepiękne zdjęcia i bardzo interesujący post...
  Miejsce bardzo ciekawe. Mam go w planach dopiero w przyszłym roku. Muszę pokonać sporo kilometrów, mimo, że autostrada dojeżdża już do Tarnowa. Dzień jest teraz dużo krótszy.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Opuściliście Wąwóz Czarownic a wodospad jest dopiero tam.

  Poza tym jest to teren występowania wielu gatunków nietoperzy których kryjówki zna ledwie kilku ludzi i korzysta z tej wiedzy tylko w czasie badań.

  Miejsce szczególnie urokliwe jesienią. Po drugiej Stronie Białej Kąśna i Dworek Paderewskiego. Kawałek dalej Jastrzębia i Jamna - zapraszają na spacery i kuligi.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcenie chwili na umieszczenie komentarza :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...