wtorek, 4 grudnia 2012

spacerem po Parku Zdrojowym w Ciechocinku

Park Zdrojowy w Ciechocinku – największy (19 ha) z czterech parków Ciechocinka utworzony w latach 1872-1875 według projektu Hipolita Cybulskiego w modyfikacji i udoskonaleniu Franciszka Szaniora. Obecnie posiada interesujący starodrzew. Oprócz klonów, dębów, lip i świerków występują tu również hłyk kanadyjski, miłorząb dwuklapowy, skrzydłonech kaukaski i tulipanowiec amerykański.
W latach 1880-1881 zbudowano w Parku w "stylu szwajcarskim" –  pijalnię wód mineralnych projektu E. Cichockiego. Pijalnia jest konstrukcją słupowo-ryglową, szalowaną deskami. Od wschodu posiada przybudówkę z wieżyczką. Została przebudowana w okresie międzywojennym. W pijalni mieści się obecnie sala koncertowa i kawiarnia "Bristol"
W roku 1909 wybudowano w centrum Parku drewnianą muszlę koncertową w stylu zakopiańskim (projekt: Waldemar Feders)
Fontanna "Żaba" to jedna z trzech działających fontann na terenie Parku Zdrojowego. Znajduje się tuż przy pijalni zdrojowej.Na kamiennej kuli siedzi sobie żaba i pluje wodą na spacerowiczów. Niestety gdy ja fotografowałam to fontanna była już bez wody:(
I kolejna fontanna bez wody - "Jaś i Małgosia" 
w drodze do niej:
I trzecia fontanna "Grzybek":)Wykonana w kształcie grzyba jest obudową źródła nr 11, czyli głębokiego na 414 metrów odwiertu solanki. Właśnie stąd solanka pompowana jest na ciechocińskie tężnie. "Grzybek" został zaprojektowany w 1926 roku przez Jerzego Raczyńskiego. Fontanna ta pełni funkcję leczniczą. Jest naturalnym inhalatorium, gdzie odpoczywający kuracjusze wdychają bogate w cząsteczki jodu powietrze.
I tak zakończył się mój spacer:)

1 komentarz:

  1. Fajna ta muszla koncertowa. Uwielbiam domki w zakopiańskim stylu. Są przeurocze i dobrze mi się kojarzą :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcenie chwili na umieszczenie komentarza :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...