czwartek, 20 grudnia 2012

szybki spacer...

Dziś zapraszam Was do Płocka:) Sercem Płocka jest wysoki brzeg Wisły, nazywany Wzgórzem Tumskim. Roztacza się stąd wspaniały widok na szeroką dolinę Wisły:
Jak widzicie zima mnie zastała w tym mieście:) Na Wzgórzu Tumskim, na skarpie wiślanej znajduje się Amfiteatr. Obiekt powstał w latach sześćdziesiątych XX wieku. Po gruntownym remoncie, w czerwcu 2008 roku ponownie został oddany do użytku. Oto i jego kawałek:
Na wzgórzu znajduje się Bazylika Katedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Należy ona do najstarszych budowli sakralnych w Polsce. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków miasta, kryjący w swoim wnętrzu sarkofag ze szczątkami dwóch władców Polski - Władysława Hermana i jego syna Bolesława Krzywoustego.
Spacerem po wzgórzu:
A teraz czas, aby zobaczyć Stary Rynek w Płocku:) Może zaczniemy od Ratusza:
Ratusz to budynek dwupiętrowy, klasycystyczny z 1827 roku wybudowany przez Jakuba Kubickiego i ucznia Domenico Merliniego. Ośmioboczna, obita blachą wieża nie wiąże się stylowo z fasadą i stanowi element późniejszy. Na frontonie ratusza znajduje się tablica, która upamiętnia ostatnią sesję Sejmu Królestwa Polskiego  w dniu 23.09.1831 r. Obecnie jest to  siedziba władz miejskich.
I Rynek z drugiej strony:
Zegar słoneczny z 1793 roku na Starym Rynku w Płocku:
I już kończymy naszą szybką wizytę w Płocku, bo strasznie zimno:)

1 komentarz:

  1. Byłam kiedyś w Płocku i bardzo mi się podobało. Miasto nie jest jakoś specjalnie turystyczne, nie ma tam tłumów, ale jest dość przyjemne. TYlko, że było ciepło i trochę bardziej słonecznie ;)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcenie chwili na umieszczenie komentarza :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...