sobota, 29 grudnia 2012

w Nowym Sączu

Dziś zapraszam Was na rynek w Nowym Sączu. Może nie jest on jakiś super ładny, ale na pewno ma swój urok. Na samym środku stoi ratusz. 
Historia ratusza w Nowym Sączu to dzieje kilku budynków. Pierwszy stanął w pobliżu kościoła św. Małgorzaty, ale został wykupiony na potrzeby mieszkaniowe księży. Drugi zbudowano przy północno-zachodniej pierzei rynku. Wielokrotnie niszczony był przez ogień, restaurowany i przekształcany jednak spłonął ostatecznie w 1894 r. Wtedy to postanowiono ufundować nowy ratusz. Tym razem znalazł się pośrodku rynku - uznawany jest obecnie za jeden z największych w Polsce. Wzniesiono go w latach 1895-1897 w stylu eklektycznym, według projektu architekta Jana Perosia. Charakterystycznym elementem ratusza jest wieża zegarowa bogato zdobiona rzeźbami. Ciekawie wygląda elewacja - jej najefektowniejszą część zdobią herby miast - dawnych partnerów handlowych Nowego Sącza.Oto i on:
i z drugiej strony:
Obok ratusza znajduje się pomnik papieża Jana Pawła II. Został odsłonięty na sądeckim Rynku w Dniu Papieskim, w 27. rocznicę powołania księdza kardynała Karola Wojtyły na Tron Piotrowy, 16 października 2005 r. Spiżowy monument jest dziełem artysty rzeźbiarza - prof. Czesława Dźwigaja z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Postać papieża osadzono na cokole, opartym o dwa kręgi o średnicy 8 metrów. Na cokole widnieje napis "Nie bójcie się być świętymi".
Obok pomnika znajduje się również Fontanna Papieska, uruchomiona 2 kwietnia 2006 r.
Parę zdjęć samego rynku:
I choinka - pozostałości po świętach:)
A całkiem niedaleko rynku jest deptak - ul. Jagiellońska:
Jeśli zgłodniejecie to polecam moje ulubione danie - naleśniki:) Na rynku znajduje się naleśnikarnia, polecam - jest co wybrać i są pyszne:)
Postanowiłam się wybrać jeszcze do Bazyliki kolegiackiej św. Małgorzaty - kościół posiada tytuł bazyliki mniejszej. Jest siedzibą Kapituły kolegiackiej w Nowym Sączu.
Budynek kościoła posiada elementy gotyckie i barokowe. W jego skład wchodzi fasada barokowa z dwiema wieżami, nawa główna poprzedzona kruchtą łączącą wieże, po jej bokach kaplice. Niestety pokażę tylko kawałek Bazyliki, gdyż padły mi baterie i nie mogłam kontynuować fotografowania(tak to jest, jak się ma sklerozę i jedzie się z jedna parą baterii wyczerpanych i druga parą na wyczerpaniu)

Miłego weekendu:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za poświęcenie chwili na umieszczenie komentarza :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...