poniedziałek, 28 stycznia 2013

"daje krzepę, krasi lica..."

...nasza łącka śliwowica:)Zapraszam dziś do Łącka, miejsca, które kojarzy się właśnie ze wspomnianą śliwowicą oraz pięknymi sadami.
W XVII i XVIII w. sady jabłoni i śliw zajmowały ogromne połacie regionu. W tym czasie na pewno produkowano już słynną dziś śliwowicę - bezbarwny lub lekko żółtawy napój alkoholowy o charakterystycznym śliwkowym aromacie i stosunkowo łagodnym smaku. Jednak dopiero w latach 1882-1912 zaczęła działać oficjalna wytwórnia tego trunku. Od października 2005 r. Śliwowica Łącka oraz jabłka łąckie znajdują się na Liście Produktów Tradycyjnych województwa małopolskiego, co oznacza, że charakteryzuje je m.in. pochodzenie tylko z tego jednego regionu oraz wyjątkowa, tradycyjna metoda produkcji i uprawy. Ja Wam pokażę dwa zdjęcia centrum Łącka zimą:

oraz kościół pw.św. Jana Chrzciciela:
W  maju organizowane jest w Łącku Święto Kwitnącej Jabłoni — impreza, podczas której prezentowane są stroje, zespoły ludowe i orkiestry dęte regionu sądeckiego. We wrześniu odbywa się święto owocobrania połączone od kilku lat ze świętem łąckiej śliwowicy. Może uda się wtedy tutaj przyjechać? kto wie?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za poświęcenie chwili na umieszczenie komentarza :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...