wtorek, 15 stycznia 2013

Wytrzyszczka - zamek Tropsztyn

Wracając z Czchowa postanowiliśmy zwiedzić zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce. No to jedziemy:
Zamek Tropsztyn zbudowany został na przełomie XIII i XIV w. Źródła pisane po raz pierwszy wspominają o zamku dopiero w 1390 r. Zamek był rycerską warownią na stromym wzgórzu nad Dunajcem. Strzegł tzw. Bramy Sądeckiej, przez którą kiedyś z Polski na Górne Węgry wiodły dwa ważne szlaki handlowe: wodny i lądowy. Na początku XVII w., zamek był zrujnowany. Dziś jest to jedyny zrekonstruowany w całości polski średniowieczny zamek obronny.
Podjeżdżamy pod bramę... a tu niestety okazuje się, że można zwiedzać zamek tylko w lipcu i sierpniu. Oto dowód:
Troszkę smutni jesteśmy, że nasz plan zobaczenia tego zamku się nie powiódł. No cóż, może latem wrócimy... a teraz jedziemy dalej.

1 komentarz:

 1. Generalnie to straszliwy kicz. Z oryginału zostały tam jedynie relikty murów przyziemia, reszta to legendy i wyobrażenia powzięte na podstawie hollywoodzkich filmideł "historycznych". Na jednej z wież urządzono lądowisko dla małych śmigłowców, turystom wciska się cepelie inkaską - że to niby tu jest ukryty legendarny skarb - choć wszystkie dokumenty mówią o Nidzicy, a tu w czasie gdy działo się Inkaskie powstanie, już była sterta gruzu w której nikt niczego by nie ukrywał. pokazuje się jakieś zamurowane chodniki rzekomo będące przejściami na druga stronę Dunajca (co nawet dziś w tych warunkach geologicznych było by nie lada wyzwaniem inżynieryjnym). Jakieś pęknięcia w skale które mają być szybami wentylacyjnymi itp. Niewiele straciliście.

  Natomiast po drugiej stronie Dunajca!!!!
  straciliście mnóstwo!!!!
  1 - pustelnie św. Andrzeja Swierada
  2 - jedna z najstarszych świątyń na terenie Polski - sięgająca jeszcze czasów Cyryla i Metodego - starsza od chrztu, Gniezna itp.
  3 - Ruiny zamku Zawiszy Czarnego nad Rożnowem
  oraz
  4 - Unikatowa forteca budowana przez Jana Tarnowskiego
  (przy tym wszystkim marnie 400 letni drewniany kościółek w Rożnowie nie robi już wrażenia ;-) )

  Zapraszam w te tereny na przyszłość

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcenie chwili na umieszczenie komentarza :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...