wtorek, 22 stycznia 2013

Zamek Królewski w Nowym Sączu

I znowu szybki wypad, mały spacer...tym razem Nowy Sącz:)
Zamek Królewski w Nowym Sączu – budowla wzniesiona przez króla K. Wielkiego w latach 1350–1360 na skarpie w obrębie fortyfikacji miejskich Nowego Sącza, w widłach dwóch rzek: Dunajca oraz Kamienicy. W przeszłości zamek posiadał dwie baszty narożne, wieżę, budynek mieszkalny i przedzamcze. Do dzisiaj zachowały się resztki murów obwodowych oraz zrekonstruowana Baszta Kowalska. Obecnie na terenie ruin zamku znajduje się park miejski.
Trochę historii zamku:

Na terenie zamku można dojrzeć "siusiającego rycerzyka" (widać go na zdjęciu nr 4 - taka mała czarna kropka)
Ten pomnik "z przymrużeniem oka” znajduje się pod Basztą Kowalską od 2008 r. Rzeźba zbrojnego rycerza wzorowana jest na figurze małego - siusiającego chłopca - Manneken Pis - znajdującej się w Brukseli. Postać rycerzyka nawiązuje do legendy o cudownym źródełku wypływającym spod królewskiego zamku. Spod zbroi wytryska strumień wody. (niestety zimą rycerz strajkuje i nie sika:))
Związana z zamkiem legenda dotyczy źródełka, które wypływało u podnóża Baszty Kowalskiej. Woda z niego nigdy nie zamarzała i miała siarkowy posmak. W jego pobliżu straż na zamku pełnili młodzi i odważni rycerze. Co jakiś czas jednak któryś z nich znikał bez wieści. W końcu znalazł się śmiałek, który uzbrojony w halabardę, święconą kredę i różaniec stanął nieopodal źródełka. Kredą zakreślił wokół siebie krąg i czekał, co się wydarzy. Po północy usłyszał piękne śpiewy, muzykę i wyłaniające się ze źródełka nimfy, które zapraszały go do tańca. Zrozumiał, że to one były przyczyną zguby rycerzy i nie wychodząc z poświęconego kręgu rzucił do źródełka różaniec. Woda zasyczała, a nimfy przemieniły się w obrzydliwe czarownice i odleciały w noc. Niestety po źródełku nie ma dziś śladu, zostało podobno zasypane podczas wybuchu w 1945 r. (Legenda skopiowiana z netu)
Pomnik z bliska:
I na koniec spacer po parku miejskim im. Ireny Styczyńskiej:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za poświęcenie chwili na umieszczenie komentarza :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...