piątek, 15 lutego 2013

spacerem po Tarnowie

No to chodźmy:) Ulica Krakowska:
Polak, Węgier - dwa bratanki. Jeśli ktoś powątpiewa w prawdziwość tego powiedzenia, powinien tutaj przyjechać. Symbolem przyjaźni między obydwoma krajami jest tu Brama Seklerska - dar narodu węgierskiego dla rodzinnego miasta gen. Józefa Bema, który zasłużył się zarówno dla Polski, jak i Węgier.  Stanęła w 2001 r. przy skwerze im. Sándora Petöfiego, węgierskiego pisarza.  Brama w Tarnowie jest zawsze otwarta. Nosi imiona Bema i Petöfiego, znajdują się na niej fragmenty wierszy Petöfiego oraz herby Polski i Węgier. 
Kościół Księży Misjonarzy p.w. Świętej Rodziny w Tarnowie to neogotycka bazylika zbudowana w latach 1904-1906. Do II wojny światowej kościół służył garnizonowi tarnowskiemu. Bazylika jest trójnawowa z transeptem. Południową fasadę wieńczą dwie czworoboczne wieże w górnej części przechodzące w ośmioboczne, nakryte są hełmami. Wyposażenie bazyliki utrzymane jest również w stylu neogotyckim. Witraże w transepcie zaprojektował w 1907 roku Stefan Matejko, bratanek i uczeń Jana.
Fon­tan­na z ukła­dem sło­necz­nym jest atrak­cją tu­ry­stycz­ną mia­sta. Znaj­du­je się na skwe­rze ks. Je­rze­go Po­pie­łusz­ki. Ma 28 me­trów śred­ni­cy i od­zwier­cie­dla sche­mat Ukła­du Sło­necz­ne­go. Ja Wam ją pokażę zimą, ale mam wielką ochotę zobaczyć jak ona działa latem:)
I tym optymistycznym akcentem zakończyliśmy naszą wycieczkę do Tarnowa:)

1 komentarz:

  1. MOJE MIASTO!!!!
    Pierwsze dwa zdjęcia to z Placu Sobieskiego (zwanego za czasów Austro-Węgier - placem Pocztowym). Bryłę kościoła O.O.Misjonarzy za komuny próbowano zdominować wysokimi blokami - zdominować się nie udało, ale krajobraz zeszpecono skutecznie.

    Prócz bramy Seklerskiej mamy jeszcze chociażby miejsca pamięci o Norbercie Lipoczym i jego skład win (urocze miejsca).

    Fontanna w lecie to miejsce zabaw dla dzieciaków, kamienne kule podnoszone są ciut przez ciśnienie wody skutkiem czego kręcą się nawet pod wpływem dziecięcych dłoni. Wszystko tam wtedy jest chłodne i wilgotne - w sam raz jak na biegun ciepła.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcenie chwili na umieszczenie komentarza :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...