czwartek, 21 lutego 2013

w Starym Sączu

Jedziemy do Starego Sącza:) 
Pokażę Wam zabytkowy rynek. Kształt rynku starosądeckiego zbliżony jest do kwadratu, a położenie boków odpowiada czterem stronom świata. Z każdego rogu prostopadle wychodzą dwie ulice.

A oto Restauracja Marysieńka mieści się w okazałej kamienicy z tarasem widokowym. Budynek zaprojektował słynny architekt nowosądecki Zenon Remi. Skusiliśmy się na posmakowanie szarlotki oraz kawy - pycha:)

I widoki na rynek z tarasu widokowego Restauracji Marysieńki:


Na terenie miasteczka znajduje się sporo (ponad trzysta) zabytkowych obiektów mieszkalnych wzniesionych w końcu XVIII, XIX i na początku XX w. Stary Sącz należy do najstarszych miast Małopolski. Najstarsze i najcenniejsze budynki tworzą zabudowę przyrynkową.Do najpiękniejszych domów przy rynku należy "Dom na Dołkach" z XVII w., przebudowany w 1795 r. Budynek  zbudowany z kamienia nakryty jest charakterystycznym łamanym dachem podbitym gontem. Obecnie mieści się w nim Muzeum Regionalne.


Po obejrzeniu rynku udaliśmy się do Kościoła Świętej Trójcy. Mieszkańcy Starego Sącza nazywają go do Kościołem Kingi - takie ich przyzwyczajenie, ale o tym w następnym poście:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za poświęcenie chwili na umieszczenie komentarza :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...