poniedziałek, 4 marca 2013

ostatnie zimowe zdjęcia:)

Mam nadzieję, że zima już sobie idzie na dobre. Już nie mogę się doczekać wiosny. Dziś pokażę Wam ostatnie zdjęcia na których widać śnieg:) Zapraszam do...
tak, macie  rację to Muszyna:) Zdjęcie robione z ruin XIV-wiecznego zamku. Żeby je zobaczyć trzeba wdrapać się na strome wzgórze popularnie zwane Basztą. Zamek wzniesiono ok. 1390 r. Miał za zadanie bronić granicy i szlaków handlowych oraz pełnić funkcję komory celnej. Był rezydencją starostów biskupiego "państwa muszyńskiego" do 1474 roku, kiedy to został zniszczony podczas najazdu na Polskę króla węgierskiego Macieja Korwina. Odbudowany w stylu renesansowym przez Węgrów. Od tego momentu zamek pełnił wyłącznie funkcję strażnicy. Wraz z rozwojem techniki wojskowej ranga zamku stopniowo malała, w okresie rozbiorów nastąpiła jego całkowita degradacja. Do dzisiaj zachowały się fragmenty murów od strony południowej, sterczyna ściany graniastej wieży, zabezpieczone resztki sklepienia oraz mury wieży zamkowej. Na kamiennym postumencie stoi figura Najświętszej Marii Panny, ufundowana przez parafian w 1979 r. Jest to już druga figura ustawiona w tym miejscu. Pierwsza pochodziła z 1936 rNo to chodźmy:
 
 
 
 
I widok z zamku na rynek w Muszynie:

W Muszynie zachował się do dzisiaj układ urbanistyczny z okresu lokacji. Głównym miejscem miasta jest kwadratowy rynek, z prostopadle odchodzącymi od niego ulicami. Zabudowa przy rynku pochodzi z XIX i XX wieku. Podczas prac archeologicznych odkryto pod kamienicami średniowieczne piwnice, podobno przechowywano w nich węgierskie wino. To może obejrzymy rynek bliżej?
 
 
 
I właśnie w Muszynie kończę zimę:) Postaram się teraz szukać wiosny i Wam ją pokazywać:)

1 komentarz:

  1. Mam nadzieję, że zima wkrótce się z nami pożegna na kilka ładnych miesięcy. Czekam na wiosnę. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcenie chwili na umieszczenie komentarza :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...