sobota, 13 lipca 2013

Zamek w Kórniku

Istniejący od XIV w. zamek w Kórniku był na przestrzeni wieków domem znakomitych rodów: Górków, Szołdrskich, Działyńskich oraz Zamoyskich. Usytuowany na wysepce, znany jest nam w formie, jaką nadano mu podczas przebudowy w stylu neogotyku angielskiego, przeprowadzonej w latach 1838-1861. Zamek ma zróżnicowana asymetryczną formę z blankami wieńczącymi wieżyczki i szczyty murów. Dzięki tym zabiegom przypomina bardziej wiekową warownię niż pałacową rezydencję XIX-wiecznej arystokracji. Zamek otoczony jest fosą, a do wejścia prowadzi neogotycki most.
No to wchodzimy:
Zaraz po wejściu do zamku byłam niezwykle zaskoczona tym, że muszę założyć filcowe kapcie:) Taki zabieg jest stosowany ze względu piękną, oryginalną, drewnianą podłogę. A co w środku? Bogato dekorowane (m.in. polskimi symbolami i motywami mauretańskimi) wnętrza dostosowane zostały do funkcji prezentacji bogatych zbiorów gromadzonych przez kilka pokoleń Działyńskich i Zamoyskich. Są tu eksponaty etnograficzne z Madagaskaru, Australii, Polinezji, galeria malarstwa polskiego i europejskiego, historyczne pamiątki o charakterze patriotycznym, broń polska i wschodnia, meble, porcelana, srebra oraz trofea myśliwskie. Sami zobaczcie:
Niestety mnie zamek nie urzekł. Nie mniejszą sławą niż zamek cieszy się kórnicki park zamkowy, my nie poszliśmy już go zwiedzać. I już ostatnie zdjęcie, widok na most:

1 komentarz:

  1. Piękny ten zamek,muszę kiedyś go zwiedzić.A zdjęcia są po prostu cudowne.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcenie chwili na umieszczenie komentarza :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...