poniedziałek, 2 września 2013

Cytadela - część I

Największy park Poznania o powierzchni ok. 100 ha, zbudowany na terenie dawnego Fortu Winiary. Nadano mu nazwę: Park-Pomnik Braterstwa Broni i Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. W 1992 roku zmieniono nazwę na Park Cytadela. W 2008 roku park został uznany za pomnik historii. Na terenie parku znajdują się cmentarze: garnizonowy, żołnierzy brytyjskich, żołnierzy radzieckich, liczne pomniki i rzeźby, a w budowlach fortecznych można zwiedzić dwa muzea: Muzeum Uzbrojenia i Muzeum Armii Poznań. No to ruszamy:) oto nasze bryki, bo chodzić się nie chciało tyle hektarów:)(Cytadelę pokaże w kolejności w jakiej ją zwiedzaliśmy):
Muzeum Armii Poznań ulokowane w Małej Śluzie będącą Estakadą Zachodnią Fortu Winiary:
Pomnik Bohaterów:
Muzeum Uzbrojenia zlokalizowane w fortecznym magazynie amunicyjnym:
Rosarium:
Rewelin I - jeden z czterech rewelinów na Cytadeli.  Wzniesiony w latach 1838-39 na północno-zachodnim krańcu fortu.  Był to murowano - ziemny obiekt obiekt bojowy o kształcie trójkąta, wysunięty przed kurtynę. Przeznaczony do jej osłony oraz wsparcia ogniowego bastionu. Posiadał murowane skazamatowane stanowiska bojowe, najlepiej obecnie zachowany fragment Cytadeli. W latach 1957-58 zniwelowano skarpy ziemne i rozebrano większą część struktury murowanej. 
I właśnie tutaj dopadł nas pech, bo M. złapał gumę, wjechał na dość duży kawałek szkła:( więc będzie tylko kawałek Rewelinu I:
Niestety trzeba wracać. Popsutym rowerem ciężko się jeździ, no nic trzeba tutaj wrócić koniecznie, bo pokazałam Wam  tak naprawdę małą cząstkę parku. 
A na koniec płaczący kamień:

3 komentarze:

  1. Ciekawi mnie ten płaczący kamień. Mogłabyś coś na jego temat napisać?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. niestety sama wiem niewiele:( autor: Luba Żukowa; rzeźba przedstawia (najprawdopodobniej) płaczącą kobietę i nawiązuje do pomników nagrobnych. Znajduje się niedaleko Pomnika Bohaterów.

      Usuń

Dziękuję za poświęcenie chwili na umieszczenie komentarza :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...