piątek, 6 września 2013

Drewniane wiatraki z zagrodą

Jadąc drogą krajową nr 5 w kierunku Poznania naszą uwagę przykuły trzy wiatraki stojące na wzgórzu po prawej stronie drogi. Są one częścią Wielkopolskiego Parku Etnograficznego. Powstały w XIX w., a na obecne miejsce zostały przeniesione z okolicznych wiosek. Zaraz obok można zobaczyć rekonstrukcję zagrody chłopskiej.

5 komentarzy:

 1. Szkoda że te wiatraki to eksponaty muzealne,ale pięknie się komponują w tej zagrodzie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiele jest drewnianych kościołów, które popadają w ruinę. Jednak większość z nich ma szansę na nowe życie. Zawsze mogą zostać zaadoptowane na muzea, czy sale wystawiennicze, jak to ma miejsce np. we wrocławskim Parku Szczytnickim. Z wiatrakami rzecz ma się inaczej. Pozbawione swej pierwotnej funkcji, poza nielicznymi przypadkami które znajdą swoje miejsce w skansenach, najczęściej giną bezpowrotnie. Wiele razy widziałem takie rozpadające się straszydła. A szkoda :(. Te które opisujesz miały szczęście.

  OdpowiedzUsuń
 3. Widziałam w skansenach kilka wiatraków. Były różnej wielkości. Dobrze, że znajdują miejsce w Parkach Etnograficznych. Pozostawione, popadną w ruinę.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękny kawał historii. Zapraszam do skansenu w Ochli koło Zielonej Góry. Byłem też w skansenie w Wolsztynie - wprawdzie przez pomyłkę, ale nie żałuję. Otóż będąc z grupą w tym mieście poprosiliśmy znajomego wolsztyniaka, żeby popilotował nas do skansenu - ale mieliśmy na myśli ten kolejowy (czynną parowozownię). W wyniku nieporozumienia trafiliśmy do skansenu dawnej wsi ;) ot taka historia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. przypadkowe wizyty zazwyczaj są najlepsze i często się je długo wspomina:)

   Usuń

Dziękuję za poświęcenie chwili na umieszczenie komentarza :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...