wtorek, 24 września 2013

Miasteczko Galicyjskie - część I

Położony w Falkowej (dzielnica Nowego Sącza) Sądecki Park Etnograficzny z Miasteczkiem Galicyjskim jest jednym z ciekawszych skansenów w Polsce i atrakcją turystyczną regionu. My dziś przespacerujemy się po części Miasteczka Galicyjskiego. No to chodźmy:
Ten wypad wyszedł nam dość spontanicznie:) Po zakupieniu biletów szybko wchodzimy do środka ciekawi jak to wszystko jest urządzone. Jak to w miasteczkach bywa w samym centrum jest Ratusz więc i tutaj nie mogło być inaczej! Budynek jest wzorowany na niezrealizowanym projekcie ratusza w Starym Sączu. Zrekonstruowano zewnętrzne kształty według archiwalnych rysunków. W Ratuszu znajdują się: sala reprezentacyjna, sala odczytowa, kawiarnia, galeria wystaw zmiennych, biura. My do środka nie weszliśmy, sama nie wiem czemu.
W centrum miasteczka znajduje się studnia miejska (rekonstrukcja wzorowana na niezachowanym obiekcie ze Starego Sącza) oraz kapliczka św. Jana Niepomucena (kopia wzorowana na na zachowanej kapliczce z Czchowa)Tutaj orginał:)
Nasze zwiedzanie zaczynamy od antykwariatu (rekonstrukcja budynku z Krościenka n/Dunajcem) wewnątrz którego urządzono sklepik w stylu dawnego lombardu.

Następnie udajemy się do sklepu i warsztatu Snycerza - kopia budynku z końca XVIII wieku, zachowanego przy rynku w Krościenku. Tutaj urządzono sklep oferujący tradycyjne wyroby drewniane i warsztat snycerski.

Następnie udajemy się do Galerii Paszyńskiej - kopia budynku zachowanego przy rynku w Krościenku, oryginał z drugiej połowy XIX wieku. Tutaj prezentowane sa prace artystów m.in. ze znanego ośrodka sztuki ludowej w Paszynie.

No i przyszedł czas na aptekę i gabinet dentystyczny:) Ten budynek to rekonstrukcja niezachowanego budynku na rynku w Lanckoronie.

Tuż za apteką i gabinetem dentystycznym jest atelier fotografa i pracownia zegarmistrza (rekonstrukcja niezachowanego budynku ze Starego Sącza) Tutaj spędziliśmy sporo czasu. Podobno u fotografa można zrobić zdjęcie portretowe w dawnym stylu. My tylko pozowaliśmy z aparatem:)

Dosłownie dwa kroki dalej znajduje się pracownia garncarska - kopia wzorowana na zachowanym w Starym Sączu budynku. Odbywają się tutaj pokazy toczenia glinianych garnków na tradycyjnym warsztacie.

Na koniec pokażę Wam Dwór Szlachecki - rekonstrukcja niezachowanego obiektu z Łososiny Dolnej. Mieści się tutaj biblioteka, niestety była zamknięta.

To nie koniec wyprawy do Miasteczka Galicyjskiego. Już niedługo zapraszam na drugą część:) 
Chciałam podziękować jeszcze za wszystkie komentarze i odwiedziny na moim blogu. DZIĘKUJĘ:)

21 komentarzy:

 1. Świetna wycieczka, !!!! a pijąc kawę, nie ruszając się z miejsca odwiedziłam dzięki Tobie i jeszcze dokładnie opisane:) dziękuję za wycieczkę i , jeszcze raz wracam do zwiedzania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. polecam się na przyszłość do kawy:) pozdrawiam:)

   Usuń
 2. Jak fajnie, tak od rana zwiedzić dawny świat i jeszcze nie wiem czy to sen, czy już jawa! Też piję kawę i podziwiam dzięki Tobie to galicyjskie miasteczko. Czekam na ciąg dalszy wycieczki. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. cieszę się, że w towarzystwie miasteczka miło spędziłaś poranny czas:)

   Usuń
 3. Ależ podróż!!!!....Piękne miejsce...Czekam na więcej :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fantastyczny post, interesujące miejsce, piękne zdjęcia:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękny jest ten skansen. Bardzo wszystko ładnie opisałaś i oprowadziłaś. Pozdrawiam cieplutko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękuję:) już niedługo będzie dalszy ciąg:)

   Usuń
 6. No wiesz co! Czegoś takiego się nie spodziewałam. Retrospekcja w pigułce. Wspaniałe i często piękne eksponaty. Skąd to się tam wzięło?
  O wielu rzeczach każdy słyszał, ale niewielu je widziało! Tyle nagromadzonych w jednym miejscu, właściwie, artefaktów! To już nie wróci, jak mawiają nasi sąsiedzi zza południowej granicy.
  A SZKODA!!!
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no szkoda, szkoda:( pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń
 7. Bardzo nietypowe muzeum etnograficzne - z apteką, gabinetem dentystycznym. Ciekawe i niesamowite. Podoba mi się ratusz - kopia ze Starego Sącza. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. cieszę się, że się podoba:) już niedługo idziemy dalej:) pozdrawiam:)

   Usuń
 8. Super!. Polecam też inne posty, które przepatrzyłem i są warte przeczytania. Polecam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Dziękuję Ci za tę relację - na południe Polski długo nie zawitam, więc mam przyjemną namiastkę podróży, w sam raz do porannej sobotniej kawy :)
  Niecierpliwie czekam na kolejny etap, tym bardziej, że uwielbiam wszelkie skanseny.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to masz motywację, aby szybciej na południe zawitać:) ślę pozdrowienia!

   Usuń
 10. Mnóstwo eksponatów. Jest co oglądać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jeszcze fajniej to na żywo wygląda:)

   Usuń
 11. Fantastycznie pokazałaś Miasteczko Galicyjskie. Mnie również urzekło.
  Oglądałaś Miasteczko w Sanoku? Jest równie piękne.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękuję:) miasteczko w Sanoku mam w planach:) Pozdrawiam

   Usuń

Dziękuję za poświęcenie chwili na umieszczenie komentarza :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...