niedziela, 20 października 2013

Dwór w Jeżowie

Jakiś czas temu chcieliśmy odwiedzić Dwór w Jeżowie. Zawsze coś stawało na drodze, ale w końcu się udało. No to jedziemy! Jeżów jako wioska już nie istnieje. Pozostał za to renesansowy dwór, administracyjnie należący do Wilczysk, wioski położonej pod Bobową, w malowniczej dolinie rzeki Białej. Na dobry początek źle skręcamy i lądujemy tutaj:
A po dworze ani śladu. W końcu się udało, uwierzcie mi ciężko było dostrzec ten wjazd:
Dwór obronny w Jeżowie jest jednym z najlepiej zachowanych obronnych dworów renesansowych w Polsce. Bryła dworu w Jeżowie, zbliżona w zewnętrznym obrysie do kwadratu o wymiarach 16,5x15 metrów, powstawała w dwóch etapach. Pierwotna budowla o kształcie prostokąta, powstała przed 1525 rokiem (stanowi obecnie południową część dworu) Jej budowniczymi byli prawdopodobnie Jeżowscy herbu Strzemię lub ich następcy Turscy herbu Gryf. Grubość murów tej części to 175 cm. Do dworu, w jej południowo-wschodnim narożu, przylegała baszta, pełniąca funkcję obronną. Drugi etap budowy datowany jest na koniec pierwszej połowy XVI wieku. Do starszej, południowej części, dobudowano część północną, przy czym całość uległa częściowemu obniżeniu. Grubość murów części północnej nie przekracza 120 cm. Zakończenie drugiego etapu budowy to 1544 rok. Dwór nie jest podpiwniczony i jest posadowiony na palach dębowych zanurzonych w bardzo wilgotnym gruncie. W otaczającym dwór parku można odnaleźć pozostałości fos i umocnień ziemnych – świadczy to o dawnym obronnym charakterze obiektu. Dwór w Jeżowie często zmieniał właścicieli, byli oni jednak spokrewnieni lub spowinowaceni ze sobą. Przez ponad sto lat, od Adama Strasza po Olbrychta Rożna, panami na Jeżowie byli Bracia Polscy czyli Arianie. Dwór w Jeżowie był plenerem wybitnych artystów. W jego murach gościli między innymi Artur Grottger, Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer, Władysław Łuszczkiewicz, Bronisława Rychter-Janowska i Wiesław Roehrenschef. Po 1945 roku dwór pozbawiony właścicieli popadł w ruinę. Po renowacji przeprowadzonej w latach 60. XX wieku gospodarzem dworu jest Zespół Szkół Plastycznych w Tarnowie. Dwór jeżowski pełni obecnie rolę ośrodka plenerowego dla młodzieży. Odbywają się w nim również ogólnopolskie plenery malarskie twórców profesjonalnych i amatorów.
W ogrodzie:
Inskrypcja na tablicy erekcyjnej z 1544 roku, znajdującej się nad wejściem do dworu, głosi: GDI PAN BÓG S NAMI - WSZYTKO MIECZ BĘDZIEMY.
A tu kiedyś nocowano:
I na tym kończymy naszą wizytę. Niestety do środka nie udało się wejść. Kustoszy nie było "w domu" - wielka szkoda, bo w środku są piękne polichromie. Mam jednak nadzieję, że kiedyś uda mi się je zobaczyć. Na koniec pragnę gorąco podziękować Panu Piotrowi Gryglaszewskiemu za barwne opowiedzenie historii dworu.
Fotografował M. :)

12 komentarzy:

 1. Ten dwór to unikat...Zauważam, że potrzebne są fundusze na jego renowację.
  Szkoda, że nie mogliście wejść do środka. Może kolejnym razem...
  Dobrze, że odbywają się tutaj ogólnopolskie plenery malarskie twórców profesjonalnych i amatorów...Dobrze, że nie dostał się w prywatne ręce, bo wtedy my turyści nie mielibyśmy szczęścia zobaczenia jego wnętrz... Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe są te zmiany administracyjne, za kilka lat pewnie nowi mieszkańcy tamtych terenów albo młodsze pokolenia nawet nie będą wiedziały, że istniał Jeżów. Dwór świetny i bardzo mnie cieszy, że jest on w ciągłym użytku - daje to nadzieję na przetrwanie kilkudziesięciu kolejnych lat.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne miejsce z piękną historią.
  Tak naprawdę nie umiemy się chwalić takimi obiektami. Nie jest łatwo je odnaleźć, bo drogowskazy są malutkie, często zarośnięte krzakami albo drzewami. Trzeba sporo samozaparcia, żeby je odnaleźć.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy kasztel. Fantastycznie wygląda to renesansowe okno na piętrze od strony studni. Szkoda, że kustosz się za...gubił

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękny dwór , szkoda że nie mogłaś zajrzeć do środka. Dzięki Tobie poznaję miejsca w Polsce o których nigdy nie słyszałam. Pozdrawiam cieplutko.

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne miejsce, trochę zaniedbane, ale może kiedyś doczeka się renowacji.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo mi się spodobało i czekam , że może spróbujesz jeszcze raz i pokażesz piękne wnętrze:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Szkoda ,że często do takich perełek jest słabe oznakowanie !

  OdpowiedzUsuń
 9. Dziękuję, że mogę podróżować bez ruszania się z domu :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Doskonale wygląda ten dwór. Niby renesansowy, ale tak na moje oko, to więcej w nim stylu romańskiego, nieco unowocześnionego. Jakby na niego nie patrzeć, jest świetny.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciekawe życie kiedyś było. Zamiast konsoli gry wojenne w realu :D. I tylko z jednym życiem.

  OdpowiedzUsuń
 12. Byłam tam w czasach liceum na plenerze i znam doskonale ten dwór. A nocowano i w dworku i w Spichlerzu ze zdjęć. Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcenie chwili na umieszczenie komentarza :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...