środa, 27 lutego 2013

Góra Parkowa

Zapraszam do Krynicy-Zdroju na górę Parkową - szczyt mający wysokość 741 m n.p.m
No to jedziemy: 
I już u góry:) Rajskie ślizgawki:
Widok na Krynicę:
I zimowe szaleństwo sankowe:) mieliśmy niezłą zabawę:)

A na koniec zapraszam na filmik ze zjazdu kolejką na dół:


Zdjęcia i filmik autorstwa Lebiego:)

wtorek, 26 lutego 2013

Kościół Trójcy Przenajświętszej w Starym Sączu

Tak jak pisałam wcześniej, dziś udamy się do Kingi (kościół Trójcy Przenajświętszej oraz klasztor sióstr klarysek). Historia Starego Sącza, klasztoru sióstr klarysek i kościoła Trójcy Przenajświętszej ściśle się łączy z osobą świętej Kingi (1234-1292). Stary Sącz powstał co prawda nieco wcześniej, być może za czasów Bolesława Chrobrego, ale pierwszą zanotowaną datą jest rok 1257. Wtedy to książę Bolesław Wstydliwy przekazał na własność żonie, księżnie Kindze Ziemię Sądecką. Drugą ważną datą dla tego miasta jest rok 1280, w którym Kinga ufundowała dwa klasztory: klarysek i franciszkanów. Prawie równocześnie, bo w 1285 roku rozpoczęła się budowa kościoła Trójcy Przenajświętszej, który konsekrowano w 1332 roku. Liczne pożary sprawiły, że był on wielokrotnie remontowany i przebudowywany. Zachował jednak charakter budowli gotyckiej o czym świadczy bryła świątyni oraz żebrowo-krzyżowe sklepienie prezbiterium i kaplicy pod krzyżem.

Brama Szeklerska (dar Węgier z okazji kanonizacji Św. Kingi):
Na klasztornym dziedzińcu rośnie zabytkowa lipa, którą według legendy zasadziła św. Kinga:
A teraz zapraszam do środka:
A tutaj mapa Starego Sącza. Może kiedyś będzie potrzebna?

czwartek, 21 lutego 2013

w Starym Sączu

Jedziemy do Starego Sącza:) 
Pokażę Wam zabytkowy rynek. Kształt rynku starosądeckiego zbliżony jest do kwadratu, a położenie boków odpowiada czterem stronom świata. Z każdego rogu prostopadle wychodzą dwie ulice.

A oto Restauracja Marysieńka mieści się w okazałej kamienicy z tarasem widokowym. Budynek zaprojektował słynny architekt nowosądecki Zenon Remi. Skusiliśmy się na posmakowanie szarlotki oraz kawy - pycha:)

I widoki na rynek z tarasu widokowego Restauracji Marysieńki:


Na terenie miasteczka znajduje się sporo (ponad trzysta) zabytkowych obiektów mieszkalnych wzniesionych w końcu XVIII, XIX i na początku XX w. Stary Sącz należy do najstarszych miast Małopolski. Najstarsze i najcenniejsze budynki tworzą zabudowę przyrynkową.Do najpiękniejszych domów przy rynku należy "Dom na Dołkach" z XVII w., przebudowany w 1795 r. Budynek  zbudowany z kamienia nakryty jest charakterystycznym łamanym dachem podbitym gontem. Obecnie mieści się w nim Muzeum Regionalne.


Po obejrzeniu rynku udaliśmy się do Kościoła Świętej Trójcy. Mieszkańcy Starego Sącza nazywają go do Kościołem Kingi - takie ich przyzwyczajenie, ale o tym w następnym poście:)

wtorek, 19 lutego 2013

czekając na pociąg...

Już dawno nie byłam na dworcu w Nowym Sączu i niestety przeżyłam lekki szok! Zmienił się bardzo, ale na minus...jakiś taki zaniedbany i brudny:(  Dworzec PKP wybudowano w latach 1908-1909 w stylu secesyjnym. Od frontu budynek dworca zdobiony jest sztukaterią. Od strony peronów znajdują się pulpitowe zadaszenia wsparte na żeliwnych, ozdobnych słupach. Ciekawą atrakcją jest coroczny przejazd turystyczny Kolejową Trasą Retro Nowy Sącz - Chabówka.
Na skwerze naprzeciw dworca PKP ustawiono pomnik Kolejarza. Rzeźba przedstawia przedwojennego maszynistę udającego się do pracy.
Również na skwerze przed dworcem kolejowym w Nowym Sączu znajduje się parowóz TKt48 - "Tendrzak". Pięknie odrestaurowany, odmalowany został uchroniony przed pocięciem na żyletki. TKt48 już nigdy nie wyruszy na trasę, ma bowiem status "wygaszonego".

niedziela, 17 lutego 2013

w podziemiach rynku...

Zapraszam dziś na Rynek Główny w Krakowie. Tym razem to będzie niezwykła podróż do podziemi krakowskiego Rynku. No to wchodzimy?
Troszkę historii:
Więcej informacji o zwiedzaniu TUTAJ:) A teraz zapraszam na spacer:
I jak Wam się podoba w podziemiach?
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...