piątek, 30 sierpnia 2013

Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia NMP i św. Wojciecha

Na Wzgórzu Lecha, zwanym Górą Królewską znajduje się Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia NMP i św. Wojciecha, czyli Katedra Gnieźnieńska. To miejsce jest ściśle związane z powstaniem Państwa Polskiego. Jest to pierwsza siedziba biskupa na ziemiach Polskich. Samą budowlę zaczęto wznosić w drugiej połowie XIV w. Pierwotnie była to budowla gotycka, jednak późniejsze dzieje, wielokrotne pożary, wojna, nadały jej obecny kształt. W katedrze znajduje się trumna ze szczątkami św Wojciecha. Katedra urosła do rangi symbolu Polski, bowiem tu koronowano pięciu władców polskich. 

czwartek, 29 sierpnia 2013

w Gnieźnie

Gniezno, podobnie jak Rzym, wzniesione jest na siedmiu wzgórzach. Cała gmina położona jest w Wielkopolsce, na Wysoczyźnie Gnieźnieńskiej. Gniezno było pierwszą metropolią kościelną.


Dziś pokażę Wam Rynek. Większość przepięknych kamienic wokół Rynku i w jego okolicach pochodzi z XIX w. W 1819 r. sporą część zabudowy Gniezna strawił bowiem pożar, a dzisiejszy układ ulic wytyczono właśnie po tej katastrofie. Zapraszam na spacer:
Jedna z uliczek bocznych rynku:
I udajemy się w stronę Katedry Gnieźnieńskiej:
Katedrę pokażę niebawem:)

środa, 28 sierpnia 2013

Piernikarka

Autorem Piernikarki jest toruński artysta Tadeusz Porębski. Nowa rzeźba ma upamiętniać największą toruńską piernikarnię, którą Gustaw Weese otworzył w 1751 r. w kamienicy przy Małych Garbarach.

wtorek, 27 sierpnia 2013

Budomel

Budomel to słynny poznański ośmiopiętrowy budynek widmo, znajdujący się na obrzeżach miasta.  Budowla ta powstająca w końcu lat 70-tych została porzucona. Trudno dokładnie ustalić przeznaczenie tego budynku składającego się z garaży, łącznika, dodatkowej hali. Jedną z teorii jest budowa Hotelu dla PGR’owskich działaczy, ale równie dobrze mógł być to budynek policyjny czy szpital. Kilka osób straciło życie podczas zwiedzania dlatego teren jest pilnowany przez Panów ochroniarzy. Niestety nas zauważyli i nie mogliśmy wejść na górę:(  To zapraszam do odwiedzenia Budomelu:
W jednym z pomieszczeń stoi krzyż - pierwszego listopada jest przenoszony pod główną bramę (obok budki ochroniarzy) i rodziny osób, które tu zginęły przychodzą zapalić znicza.
a to już garaż, który robi teraz za śmietnik:

poniedziałek, 26 sierpnia 2013

sierpniowy spacer nad Maltą

Zapraszam na sierpniowy spacer brzegiem jeziora Malta w Poznaniu. Nazwa jeziora pochodzi od kawalerów maltańskich, czyli rycerzy z zakonu joannitów, którzy mieli tu swoją siedzibę, kościół i hospicjum. Jezioro, na którym odbywa się wiele ważnych regat kajakarskich i wioślarskich, powstało w 1952 r. poprzez spiętrzenie wód rzeki Cybiny (powierzchnia 64,0 ha) Tor regatowy ma 2190 m długości i 170-400 m szerokości.W zachodniej części jeziora znajduje się największa w Poznaniu fontanna ufundowana dla upamiętnienia 750 rocznicy założenia miasta (widoczna w dali na pierwszym zdjęciu). Na południowym brzegu - na Kopcu Wolności znajduje się sztuczny, całoroczny stok narciarski oraz letni tor saneczkowy. U stóp kopca czynne jest pole do nauki gry w golfa oraz tor do minigolfa. W pobliżu jest także kąpielisko. W tej pięknej scenerii latem odbywają się spektakle Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta.
Termy maltańskie:
To co kobiety lubią najbardziej:P
Kopiec Wolności:
Zegar słoneczny:
A na koniec zachód słońca:)

środa, 21 sierpnia 2013

Elegant z Mosiny:)

Tak jak w tytule przedstawiam Wam eleganta z Mosiny -  karykaturę elegancji i savoir vivre'u, braku obycia i manier


A tutaj już On w całej okazałości:
Tutaj można przeczytać historię tego uroczego Pana:)

poniedziałek, 19 sierpnia 2013

ruiny stadionu Kolejorza na Dębcu

Stadion na Dębcu  zbudowano w 1934 roku, kiedy klubowi skończyła się dzierżawa dotychczasowej areny przy Grzybowej. Stadion składał się z pełnowymiarowego boiska piłkarskiego, bieżni i trybun ziemnych.  Pierwszy mecz rozegrano tam 23.09.1934, a Lech zwyciężył rezerwy Warty Poznań 4:0. Po wojnie  w 1949 roku stadion się rozrósł:  doszła tablica wyników obsługiwana ręcznie  i zegar. Na początku lat 50 obiekt rozbudowano kosztem zlikwidowanej bieżni, by mógł pomieścić 22 tys. widzów. Wtedy także zbudowano betonowe drogi i kasy od strony ulicy 28 Czerwca, które stoją do dziś. W 1980 roku Lech Poznań przeniósł się na Bułgarską. Dość niespodziewanie piłkarze Lecha powrócili tu w 1996 r. Po rozróbach chuligańskich stadion na Bułgarskiej zamknięto, więc piłkarze mecz ze Stomilem Olsztyn rozegrali na Dębcu. Na to spotkanie nie wpuszczono kibiców. Był to ostatni mecz (niestety przegrany) Lecha na Dębcu. Od tamtej pory stadion niszczeje, a jego teren służy mieszkańcom Dębca, którzy m.in. przychodzą tu na spacery. Stadion w 2013 roku stał sie składowiskiem materiałów (tłucznia, klińca, żwiru) - w pobliżu trwa modernizacja linii E59 Poznań - Wrocław.
Mnie to zawsze szkoda takich miejsc. Stadion jest rozbierany i pewnie niedługo powstanie tutaj jakaś super potrzebna setna galeria:( Na koniec pokażę Wam dzisiejszy stadion Lecha, który mieści się jak już pisałam wcześniej na ulicy Bułgarskiej. Od września 2010 wygląda tak:
Wyremontowany został na EURO 2012. Od 2013 zwie się INEA Stadion.
Już zupełnie na koniec Wam powiem, że dziś mija rok od założenia tego bloga:) nawet nie wiem kiedy to zleciało:)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...