sobota, 12 lipca 2014

Kościół pw. św. Wojciecha i Podwyższenia Krzyża Świętego

Witajcie:) Dziś jest okropny dzień, leje cały czas. Jak to moja mama mówi wszystko przez niż węgierski. Zabieram Was zatem do Rożnowa!
Kościół św. Wojciecha i Podwyższenia Krzyża Świętego w Rożnowie pochodzi z 1662 roku. Poświęcony został w 1705 r. Fundatorem kościoła jest Jan Wielopolski z Pieskowej Skały - starosta warszawski, kasztelan wojnicki, margrabia - który pozwolenie na budowę otrzymał od króla Jana Kazimierza 13 stycznia 1661 roku. Dwudzielna bryła kościoła składa się z wielobocznie zamkniętego prezbiterium oraz szerszej nawy. Dach jest dwukalenicowy, kryty blachą, z wieżyczką na sygnaturkę. Wnętrze to pozorne sklepienie kolebkowe, dekorowane współczesną polichromią. Na suficie chóru muzycznego zachowana jest polichromia z około 1688 roku. W barokowym ołtarzu głównym znajduje się rzeźbiona grupa Ukrzyżowania z XVII wieku - w centrum Jezus wiszący na krzyżu, po bokach stoją Matka Boska i św. Jan Apostoł oraz klęcząca u stóp Jezusa św. Maria Magdalena. W ołtarzach bocznych obrazy św. Wojciecha oraz Matki Boskiej Bolesnej. Cennym zabytkiem jest kamienna chrzcielnica z XVII/XVIII w. z drewnianą nakrywą z 1663 r. Obok kościoła stoi XIX-wieczna, wolnostojąca dzwonnica, pokryta dachem gontowym. Jeden dzwon jest z 1661 r. odlany w Preszowie u Macieja Urlicha. Drugi został odlany w 1964 r. w miejsce zrabowanego przez Niemców. I uwaga! miłe zaskoczenie: kościół był otwarty, tylko jakiś pan siedzący w samochodzie go pilnował:)
Miłego weekendowania:) Dzięki, że jesteście!

16 komentarzy:

 1. Takie drewniane kościółki mają swój urok, chociaż wnętrze tegoż już mniej mi się podoba. Otoczenie - owszem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Znam/ widziałam kilka takich kościółków, z zewnątrz są identyczne, ale ich wnętrza w żadnym się nie powtórzyły. A do tego, co pokazałaś, czasem szłam na mszę, jak z Księciuniem jechałam na rybki :)
  Buziaki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Drewniane kościółki mają urok i to Coś! Bardzo lubię.

  OdpowiedzUsuń
 4. To kościółek z klimatem :) Fajnie , że zadbany bo wiele podobnych niestety niszczeje .
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię takie kościoły, ten zapach, aurę. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam drewniane kościółki i już wpisałam go sobie na listę miejsc do odwiedzenia. Fajnie, że jest otwarty i można go spokojnie zobaczyć. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Podoba mi się Matka Boska i św. Magdalena przy ołtarzu głównym.
  Drewniane kościoły to perełki wśród naszych zabytków.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Pan w samochodzie? Łooo matko, takiego cudu to jeszcze nie widziałam :D Ale świetnie, że mogłaś wejść do środka i dokładnie sobie popatrzeć na wnętrze, bo piękne jest i zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Pozdrówki :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Takie stare drewniane kościółki mają swój urok :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Piękny stary kościółek...i jeszcze otwarty to się coraz rzadziej zdarza...częściej są zamknięte na cztery spusty...Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Kościół bardzo ładny, ale ja nie lubię ich odwiedzać. Nie wiem czemu :)

  OdpowiedzUsuń
 12. ...piękno ukryte w drewnie!
  Serdeczności :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Uwielbiam drewniane kościoły, mają w sobie jakąś niespotykaną nigdzie indziej magię...i pięknie pachną :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Piękny kościółek, wspaniałe zdjęcia i interesujące przybliżenie historii tego miejsca:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 15. Po wielu podróżach po Europie zaczynam doceniać nasze miasta i wsie... Zapraszam na wakacyjno-sielskie posty na http://mojepodrozeliterackie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcenie chwili na umieszczenie komentarza :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...