wtorek, 10 marca 2015

Chojna

Pierwsza pisemna wzmianka o Chojnie pochodzi z 1244 roku i dotyczy „ziemi chojeńskiej”. To tutaj dzisiaj pojedziemy!
W 1945 roku miasto zostało w 80% spalone. Podczas pożaru ucierpiały zarówno budynki mieszkalne miasta, jak i najważniejsze zabytki. Plan miasta:)
Wizytę w tym mieście zaczynamy od odwiedzenia "Olbrzyma", dlatego też pierwsze kroki kierujemy do parku miejskiego. "Olbrzym" to platan - drzewo osiągające wysokość nawet 35 metrów.
Okaz przed którym się znajdujemy osiągnął obwód pnia 1.78 m (mierzony na wysokości 1,3 m nad poziomem gruntu), wysokość 33 m, a jego wiek szacuje się na 296 lat. Platon znajduje się tuż obok rzeki Rurzycy. Drzewo objęte jest ochroną.
Wokół drzewa jest śmieszny chodnik, wpadł mi w oko! Zobaczcie:
No to idziemy dalej, wzdłuż murów obronnych. W dali widzimy Basztę Więzienną.
Bezpieczeństwa mieszkańców Chojny strzegł w przeszłości potężny zespół obronny z trzema bramami głównymi, przedbramiami, basztami i czatowniami oraz solidnymi murami obronnymi. Do dzisiaj zachowały się dwie bramy: Barnkowska i Świecka. Obie bramy pochodzą z XV wieku. O sile konstrukcji obronnych miasta świadczy to, że Chojna oparła się wszystkim oblężeniom i atakom aż do wojny trzydziestoletniej.
Widok w stronę centrum:)
I Baszta Bociania:
A to już wspomniana Brama Barnkowska powstała na planie czworoboku i jest zwieńczona szpiczastym hełmem. Nazwa pochodzi od wsi Barnkowo - dzisiaj przedmieścia Chojny.
Idziemy w stronę rynku. Ze Starego Miasta do dzisiaj pozostał tylko duży, zabudowany po bokach nowymi domami pusty plac, na środku którego stoją ratusz oraz Kościół Mariacki. One również zostały zrujnowane w 1945 r. Ratusz został odbudowany w roku 1986 roku, zaś odbudowa Kościoła Mariackiego prowadzona przez polsko-niemiecką Fundację Odbudowy Kościoła Mariackiego trwa do dzisiaj.
Ratusz wzniesiony został przez chojeńskich mieszczan na przełomie XIV i XV wieku. Powstał według projektu powstałego w pracowni Heinricha Brunsberga w stylu ceglanego gotyku. Około roku 1700 przebudowano boczne ściany budynku. nadając im cechy charakterystyczne dla baroku. Po zniszczeniach w 1945 roku zachowały się jedynie piwnice i fragmenty ścian. Dzisiaj ma w nim swą siedzibę biblioteka publiczna oraz Centrum Kultury.
Kościół Mariacki w Chojnie to zabytek o randze europejskiej. Jeden z największych i najpiękniejszych kościołów w stylu gotyku ceglanego na Pomorzu. Budowa świątyni prowadzona była w latach 1389 – 1459, a projekt wykonano w pracowni szczecińskiego architekta Heinricha Brunsberga. Wszystkie trzy nawy kościoła pokryte są wspólnym dachem o wysokości 42 m, zaś wieża kościoła sięga 102 m. Do momentu pożaru w 1945 roku kościół posiadał bogate wyposażenie barokowe. Do dzisiaj z pierwotnego wyposażenia świątyni zachowały się jedynie gotycka chrzcielnica i kilka fresków. Od roku 1989 trwają prace przy odbudowie Kościoła Mariackiego. Na wieży kościoła, tuż pod odnowionym zegarem, znajduje się taras widokowy dostępny dla turystów - niestety nie udało mi się wcześniej umówić na zwiedzanie.
Jeszcze ostatnie spojrzenie na rynek  idziemy w stronę Bramy Świeckiej.
Brama Świecka pochodzi od nazwy miasta Świecie nad Odrą/Schwedt. Ma podstawę kwadratową i jest zakończona ostrosłupem z narożnymi wieżyczkami.
Tuż obok Bramy Świeckiej znajdują się ruiny Kaplicy Św. Gertrudy.
Ruiny kaplicy pw. św. Gertrudy to pozostałości po późnogotyckiej kaplicy przyszpitalnej z 1409 roku. Kościół przetrwał II wojnę światową. Na przyległym terenie urządzono Cmentarz Żołnierzy Radzieckich i w związku z tym rozpoczęto rozbiórkę kaplicy. Jednak na polecenie konserwatora zabytków rozbiórkę wstrzymano w 1953 roku. Na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich znajdują się prochy 3985 żołnierzy poległych pod koniec II wojny światowej.
I tutaj kończymy nasz spacer po Chojnie. Dzięki, że jesteście:) Ściskam!

20 komentarzy:

 1. Ach, jak ja lubię tę czerwoną cegłę :)
  Taki śmieszny chodniczek już gdzieś kiedyś widziałam. Bardzo pomysłowy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem wielką fanką bram i podczas zwiedzania staram się zajrzeć w każdą :). Z dzisiejszego wpisu to właśnie bramy najbardziej mi się spodobały. I ruiny kaplicy też! A, i jeszcze chodniczek z pni drzew.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam platany, to drzewa z ciekawą kora. Chojna z tego co widzę, jest warta zobaczenia. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobrze, że sporo zabytków się jednak zachowało, mimo pożogi.

  OdpowiedzUsuń
 5. Cudowny gotyk ceglany... i mury. My uwielbiamy wszelkie fortyfikacje. W końcu jesteśmy damami z Baszty Kaszanej ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Byłam tam kiedyś jako nastolatka i teraz z przyjemnością przypomniałam sobie klimat Chojnej. Piękne miasteczko. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Cegła ma jednak coś w sobie, naprawdę urokliwe. Gdzie Ty znajdujesz takie błękitne niebo?:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytam i oglądam z zainteresowaniem, bo przyznaję, nie znałam.

  OdpowiedzUsuń
 9. A wiesz co mnie ujęło i zastanawia czytając Twojego posta? Zastanawia mnie nazwa..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedyś Chojna nazywała się Königsberg in der Neumark. Obecna nazwa wzięła się prawdopodobnie od otaczających miasto borów iglastych. Drzewa iglaste nazywano chwojami lub chojami:)

   Usuń
 10. Nie byłam nigdy w Tym mieście. I jakże wiele straciłam. Jest tutaj mój uwielbiony gotyk. Wspaniała architektura. Ileż my mamy przepięknych miast. Wszędzie chciałoby się być.
  Aguś, bardzo dziękuję za "Polskę w kawałkach".
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo ciekawe miejsce. I czerwona cegła, którą uwielbiam. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Kolejne bardzo ciekawe miejsce :-)
  piękne zdjęcia

  OdpowiedzUsuń
 13. A ja tak z innej beczki ;) To juz po zimie? Bo takie piękne słońce i błękit nieba u Ciebie :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ciekawe miasteczko, mnie osobiście zainteresowały te mury obronne i baszty, wiadomo ;) Uwielbiam też platany - mają taką charakterystyczną korę i są niesamowite w dotyku. Tuląc się do pnia takiego olbrzyma, czy też Olbrzyma, czuć niesamowitą moc :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Super spacerek , budowle robią wrażenie. Pozdrawiam cieplutko.

  OdpowiedzUsuń
 16. Musze przyznać, ze te zabytkowe częsci miasta mają bardzo ciekawa architekturę.

  OdpowiedzUsuń
 17. Naprawdę klimatyczne te ruiny św. Gertrudy.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 18. Moim zdaniem perełka! Przyznaję, że zakochałam się w Chojnie...oczywiście i u mnie jest o niej wpis
  http://ulotnechwilki23.bloog.pl/id,340055916,title,Chojna-w-zabytki-hojna,index.html

  Serdeczności :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Kolejne ciekawe miejsce, które zapisuję na liście miejsc do odwiedzenia. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcenie chwili na umieszczenie komentarza :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...