poniedziałek, 28 grudnia 2015

Cerkiew Świętych Kosmy i Damiana - Бліхнарка

Dziś chciałabym Wam pokazać odnalezioną perełkę. Zupełnie przypadkiem znaleźliśmy się we wsi Blechnarka o czym poinformował nas ten znak.
Blechnarka to wieś położona w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim, liczy około 50 mieszkańców. Po jakimś czasie minęliśmy Cerkiew Świętych Kosmy i Damiana, ukryła się przed nami we mgle. 
Zawracamy! Musimy zobaczyć ją z bliska. 
Cerkiew jest murowana, wybudowana została w 1801 roku w stylu "józefińskim" z kamienia rzecznego . Powstała najprawdopodobniej na miejscu poprzedniej, drewnianej cerkwi. Początkowo służyła wiernym jako cerkiew greckokatolicka. Po wysiedleniach okoliczni pasterze zrobili z niej owczarnię, wewnątrz palono ogniska, a cały budynek zdewastowano. Cerkiew została odnowiona przez powracających do wsi Łemków. Od tego czasu jest świątynią prawosławną. Cerkiew to jednonawowy budynek z trzema kopułami i dzwonnicą. Czas podejść bliżej, obejrzeć dokładniej, 
Cerkiew otoczona jest niskim, kamiennym murem a na teren cerkwi wchodzi się przez murowaną bramkę nakrytą dachem - zwieńczoną krzyżem. Przed świątynią stoi krzyż tysiąclecia, a na ścianie wisi tablica upamiętniająca wysiedlenia Łemków w czasie akcji "Wisła".
A to już stojący nad świątynią samotny krzyż, który jest pozostałością po cmentarzu cholerycznym.
Obeszliśmy cerkiew dookoła, pooglądaliśmy. Widać, że dach jest wyremontowany, choć to było dość trudne, a dlaczego? Poddasze cerkwi w Blechnarce jest schronieniem kolonii jednego z najrzadszych w Europie nietoperzy - podkowca małego. Przy wymianie poszycia czynny udział brali członkowie Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody "Pro Natura", których wskazówki i doświadczenie pozwoliły przeprowadzić remont bez naruszenia stanowisk nietoperzy. Wkrótce cerkiew pozbędzie się także tego malinowego koloru, planowany jest remont elewacji.
W czasie fotografowania mieliśmy małą przygodę. Chciałam zrobić jedno zdjęcie, ale musiałam przeskoczyć przez niski murek, a potem wyjść kawałek pod górkę, no i właściwie to nie jest problem tylko nie zauważyłam, że za płotem są krowy. Jak tylko minęłam płot one zaczęły biec za mną, przestraszyłam się i zaczęłam uciekać, po drodze zaliczając błoto, a zdjęcie tylko takie powstało:
M. zamiast mnie ratować to robił mi zdjęcia, a potem jedna z krów mu zapozowała:)
Po obejrzeniu cerkwi z zewnątrz, postanowiliśmy poszukać adresu Blechnarka 2 - to tam znajdują się klucze. I co się okazało? pod tym adresem już nie ma kluczy, ale w domu obok podobno są, idziemy. Bardzo miły Pan otworzył drzwi, potwierdził, że ma klucze, zapytał czy to nie napad (no dobra mógł pomyśleć, że jesteśmy dziwni, ja byłam cała w błocie) po czym razem z nami udał się do cerkwi. 
Przedsionek cerkwi ozdobiony jest tondem ze sceną przedstawiającą wygnanie Adama i Ewy z raju. Na suficie są freski z aniołkami
Wchodzimy do środka i jest pięknie, niesamowity klimat i ten zapach!
Piękny jest tutaj ikonostas z 1865 roku, ułożony ściśle według obowiązującego na Łemkowszczyźnie kanonu. W rzędzie ikon namiestnych od prawej strony znajdują się: święci Kosma i Damian – patroni cerkwi, Jezus z kulą ziemską, Matka Boska z Dzieciątkiem oraz św. Mikołaj. Z tyłu ikonostasu na tablicy fundacyjnej wymienieni są Atanazy Wańko i Wasyl Pawlikowski, będący prawdopodobnie jego twórcami, a fundatorem był najprawdopodobniej Salomon Prychodnyk z Wysowej. Na uwagę zasługują dwie piękne ikony umieszczone na ścianach nawy, Wskrzeszenie Łazarza i Sąd Ostateczny. W prezbiterium znajduje się ołtarz, który pokryty jest rzadko spotykanymi malowidłami iluzjonistycznymi, które do złudzenia przypominają trójwymiarowe detale architektoniczne. Przy ławkach stojących w nawie głównej, stoją okolicznościowe chorągwie (kilka z nich zostało przechowanych przez mieszkańców w okresie wysiedleń) Wszędzie mogliśmy wejść, ale niestety nie wszędzie mogliśmy fotografować.
Jeśli będziecie w pobliżu gorąco zachęcam do odwiedzenia Blechnarki. Nam pogoda nie dopisała, ale za to wrażenia pozostały. Wspaniałe miejsce, piękna cerkiew. Jeszcze ostatnie spojrzenie i jedziemy dalej.
Dziękuję bardzo za życzenia świąteczne:) Pozdrawiam serdecznie!

31 komentarzy:

 1. Piękna relacja! W tym zamglonym krajobrazie Cerkiew w Blechnarce wygląda bardzo urokliwe. Uwielbiam Cerkwie. Przygoda z krowami dodaje kolorytu całej wyprawie.Pozdrawiam i sciskam

  OdpowiedzUsuń
 2. Odkrywanie takich skarbów to jedna z najprzyjemniejszych części podróżowania! Dobrze, że udało Wam się odnaleźć "klucznika", bo sądząc ze zdjęć było warto. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałem kiedyś o Blechnarce i o tej cerkwi. Bardzo ciekawe miejsce. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękna cerkiew.
  Mnie udało się zrobić zdjęcia cerkwi w Druskiennikach.Wnętrza również. Też stara i drewniana z pięknymi obrazami. Fotografowałam ukradkiem, ale trochę zdjęć mam.
  Pozdrawiam:)
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa cerkiew i chyba warto było być pogonionym przez krowy, aby ją zobaczyć. Nie zazdroszczę Ci jednak tego przeżycia. Wnętrze bardzo ciekawe. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Życzę szczęśliwego i spokojnego Nowego Roku !

   Usuń
 6. Piękne i urokliwe miejsce :)
  A co do krów, to pewnie chciały się z Tobą zaprzyjaźnić, obwąchać, a tu masz, taka sytuacja ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Tam nie byłam:-( ale w okolicach Gorlic jest tak dużo perełek cerkiewnych, że miesiąc zwiedzania może by wystarczył!
  Kocham cerkiewki i drewniane kościółki!

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo pięknie wygląda ta cerkiew na tle zamglonego nieba

  OdpowiedzUsuń
 9. Cerkiew przepiękna.
  Ta mgła dodaje jej tajemniczości.
  Pozdrawiam:)*

  OdpowiedzUsuń
 10. bardzo lbie zaglądać do Cerkiew

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo klimatyczny post. Lubię zwiedzać cerkwie, a ta jest wyjątkowa, zagubiona gdzieś na naszej rubieży. Ładne zdjęcia, mgiełka dodaje uroku i tworzy piękny nastrój.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo ładna cerkiew, a ta mgła dodaje uroku zdjęciom.
  Dzięki przygodzie z krowami na pewno lepiej ją zapamiętasz :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Lubię takie zwiedzanie z przygodami :) Całość urocza (oprócz koloru mailnowego).

  OdpowiedzUsuń
 14. Uwielbiam oglądać cerkwie. Mają w sobie taki klimat i tajemniczość.

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo ładna cerkiew a mgiełka dodaje jej jeszcze uroku.

  OdpowiedzUsuń
 16. Agus!
  Życzę Ci aby Nowy Rok okazał się dla Ciebie bardzo wyjątkowy, przynosząc Ci każdego dnia mnóstwo zdrowia, szczęścia, miłości, słońca i spokoju.
  Szczęśliwego Nowego Roku!!!

  OdpowiedzUsuń
 17. Chyba nie muszę mówić, że po przeczytaniu pewnego fragmentu śmieję się na głos? :))
  A cerkiew piękna, po remoncie pewnie jeszcze zyska na walorach estetycznych. Mnie zawsze wnętrza tych świątyń fascynowały. Ikonostas wygląda majestatycznie.

  OdpowiedzUsuń
 18. Chyba za mało podróżuje po Polsce bo pierwszy raz widzę tabliczkę, gdzie na dole nazwa miejscowości napisana jest cyrylicą! A cerkwiek to prawdziwa perełka... piękne ikony. W dodatku mglista pogoda dodaje temu miejscu jeszcze większego mistycyzmu.

  Pozdrawiam cieplutko!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tez mnie dziwi ten napis, po ukrainsku, chyba? Cerkiew we mgle wyglada tak niesamowicie, jak nie z tego swiata. Nie spodziewalam sie tak bogatego wnetrza w takiej malej cerkiewce.

   Usuń
 19. Kiedy Nowy Rok nadchodzi kieliszeczek nie zaszkodzi,
  kufel piwa to za mało,
  litr szampana by się zdało.
  Trzeba opić wszystkie troski,
  by następny rok był boski
  SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU!
  Pozdrawiam sylwestrowo:)

  OdpowiedzUsuń
 20. Piękne miejsce :)
  Super zdjęcia :)
  Szczęśliwego Nowego Roku!

  OdpowiedzUsuń
 21. Przypadkiem odnajduje się najpiękniejsze miejsca. I wspomnienia na całe życie. Goniących Cię krów na pewno nie zapomnisz ;)
  Przychodzę również z życzeniami noworocznymi. Niech 2016 okaże się lepszy aniżeli 2015. Niech marzenia się spełniają, dusza młodnieje, a świat niech nie przestaje zaskakiwać swoim pięknem. Szczęśliwego Nowego Roku.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 22. Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku oraz spełnienia podróżniczych marzeń i nie tylko! :)))

  OdpowiedzUsuń
 23. Dzięki Tobie poznałam kolejne niezwykłe miejsce. :)
  Wszystkiego dobrego w Nowym Roku.
  Ślę moc serdeczności!

  OdpowiedzUsuń
 24. Wszelkiej pomyślności w całym 2016 roku, dalszej ciekawości życia, podróżowania, ale przede wszystkim dużo zdrowia dla Ciebie i Twojej rodziny.

  OdpowiedzUsuń
 25. Wszystkiego dobrego na ten Nowy Rok i jak najwięcej ciekawych miejsc do odkrywania.

  OdpowiedzUsuń
 26. Ależ niesmaowite miejsce,jak z baśni.Życzę Ci pięknego roku!!!

  OdpowiedzUsuń
 27. Na tych zdjęciach panuje niesamowity klimat, pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego w nowym roku!

  OdpowiedzUsuń
 28. świetna krowa! ;) mój miałby ze mnie ubaw do łez, gdyby mnie zobaczył uciekającą przed takim stworzeniem. ;)
  a cerkiew we mgle wygląda przepięknie, baaaardzo klimatyczne zdjęcia, świetnie się je ogląda.
  wszystkiego dobrego w nowym roku i jeszcze więcej takich perełek!! ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za poświęcenie chwili na umieszczenie komentarza :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...