środa, 29 kwietnia 2015

most św. Jana w Kłodzku

Jak zobaczyłam most gotycki w Kłodzku to od razu pomyślałam o Moście Karola w Pradze.
Most św. Jana to zabytkowy kamienny most nad rzeką Młynówką, łączy ze sobą Wyspę Piasek i staromiejską część Kłodzka. Most na Młynówce jest najstarszym kamiennym mostem w Polsce i jednym z najstarszych w Europie Środkowej. Według XVII-wiecznego kronikarza Georga Promnitza most pochodzi z 1286 roku. W przeszłości na końcach mostu stały bramy mostowe- Górna (Staromiejska) o formie wieży w linii murów miejskich oraz Dolna (Piaskowa) – o charakterze niskiego budynku–rogatki. Rozebrano je w drugiej połowie XIX wieku. Most na Młynówce jest czteroprzęsłowym mostem łukowym, zbudowanym z łamanego kamienia, tylko narożniki przyczółków, łuków i masywnych podpór wzmacniane są ciosami. Całkowita jego długość to 52,2 m, szerokość ok. 4 m.

W 1655 roku ustawiono na moście pierwszą z sześciu ufundowanych przez mieszkańców Kłodzka i miejscową szlachtę, figurę wotywną: była to Pieta i tak oto rozpoczęło się dekorowanie mostu barokowymi figurami. Wspomniana Pieta umiejscowiona jest na zachodniej balustradzie mostu na największym, kaplicznym filarze i dodatkowym cokole. Wykonana została z piaskowca przez nieznanego artystę, a ufundowana przez ówczesnego starostę Kłodzka, hrabiego Jana Jerzego von Götzena i jego małżonkę
Rzeźba św. Wacława ustawiona została w XVIII wieku:
Święty Jan Nepomucen - fundatorem tej rzeźby był hrabia Franz von Götzen. Figury świętego najczęściej były ustawiane na mostach i miały chronić przed powodziami.
Święty Franciszek Ksawery. Posąg przedstawia patrona Kłodzka. Ufundowany został przez mieszkańców w 1714 roku jako wotum po zarazie jaka nawiedziła miasto. Świętemu towarzyszą trzej chorzy mężczyźni i Indianin trzymający tarczę z herbem Kłodzka. Rzeźba wykonana została ze słabego piaskowca dlatego przy kolejnej renowacji jaka miała miejsce w 1915 roku podjęto decyzje o zastąpieniu oryginału kopią. Pozostałości oryginału zostały umieszczone w muzeum.
Chrystus na krzyżu. Rzeźbę postawiono w miejsce, gdzie stał niegdyś drewniany krzyż.
Trójca Święta i ukoronowanie Najświętszej Marii Panny. Fundatorem był w 1714 roku Franciszek Ferdynand baron Fitschen, właściciel Gorzuchowa, którego herb i nazwisko zostały umieszczone na ozdobnym cokole.
I jeszcze ciekawostka. Jest jeszcze jedna nazwa mostu, choć rzadko używana, a mianowicie "most na jajach". Wzięła się stąd, iż chłopi z okolicznych wsi na czas budowy mostu musieli dostarczać do Kłodzka jaja. Przy bramie miasta stały kadzie, do których wbijano białka, mieszane potem z wapnem w zaprawę, zaś żółtka sprzedawano po halerzu za łyżkę, wzbogacając miejską kasę. No i na koniec parę zdjęć Kłodzka:

 Wyznanie z błędem ortograficznym:D
 Ratusz:
No i to byłoby tyle:) Do zobaczenia i fajnej majówki Wam życzę!

poniedziałek, 27 kwietnia 2015

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...